Tworząc ranking najlepiej rozwijających się gmin Warmii i Mazur, zwracano uwagę na 15 wskaźników. Znaczenie miały m.in.: ilość podmiotów gospodarczych przypadająca na tysiąc mieszkańców, liczba pracujących osób czy suma pieniędzy przeznaczona na projekty inwestycyjne. Nagrody wręczano najlepszym dziecięciu samorządom w trzech kategoriach.

Jak mówił marszałek województwa, Gustaw Marek Brzezin, to samorządy mają największy wpływ na rozwój kraju. Według niego to gminy mogą zaoferować społeczności nowe miejsca pracy, a nie miasta takie jak Warszawa. Jego wystąpienie uzupełniła prezentacja prof. dr hab. Eugeniusza Sobczaka, który od trzynastu lat zajmuje się badaniem rozwoju gmin. Podkreślał on, że nagrodzone samorządy wyróżniają się dynamicznym i jednocześnie inteligentnym działaniem.

Naukowcy odpowiedzialni za utworzenie rankingu przydzielili gminie Dywity 740 punktów, które osadziły ją na 4. miejscu wśród najlepszych samorządów. Swojego zadowolenia nie ukrywał wójt gminy, Jacek Szydło. "Cieszę się z dobrego miejsca naszej gminy" - mówił w jednym z wywiadów.
Dywity już nie pierwszy raz odnoszą tak duży sukces. Wcześniej zostały nagrodzone przez Szkołę Główną Handlową, zajmując w jej rankingu trzecie miejsce, oraz przez dziennik "Rzeczpospolita", trafiając do czołówki polskich gmin wiejskich.